Wystawa Paszporty krajów Unii Europejskiej jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie oraz Komendy Głównej Straży Granicznej w Polsce. Pomysł organizacji ekspozycji, prezentującej historię paszportów europejskich od XIX w. aż do czasów nam współczesnych, pojawił się w 2010 r., kiedy do Muzeum Papiernictwa została przekazana kolekcja 268 dokumentów identyfikacyjnych i podróżniczych, stanowiących prywatny zbiór Janiny z domu Czelej oraz Zdzisława i Andrzeja Mazurów z Wrocławia. Zespół ten tworzą w największej liczbie paszporty wydane w XIX i XX w. Najstarszy pochodzi z 1803 r., najmłodszy zaś z 2007 r.
Drugą grupę dokumentów stanowią dowody osobiste, kenkarty z czasów II wojny światowej oraz różne tymczasowe poświadczenia i legitymacje potwierdzające tożsamość obywateli. Całość przekazanych obiektów poddana została gruntownej konserwacji pozwalającej na ich prezentację. Dodatkowym impulsem do organizacji wspomnianej ekspozycji stało się objęcie przez Polskę półrocznej prezydencji w Unii Europejskiej.
Prezentacja paszportów z lat 1803-1939 umożliwia również ukazanie zmian w technice wykonania tego typu dokumentów oraz ich zabezpieczenia. Są to w dużej części paszporty w postaci jednego arkusza papieru czerpanego lub produkowanego maszynowo znakowanego filigranem stanowiącym dość długo, oprócz stosowanych pieczęci, jedyne zabezpieczenie dokumentu przed podrabianiem.
Dodatkową atrakcją wernisażu będzie pokaz specjalistycznej aparatury i techniki kontrolowania i ujawniania fałszerstw dokumentów podróży, przygotowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Kłodzku.
![]() |
Powiat kłodzki – powiat w województwie dolnośląskim, jego siedzibą jest miasto Kłodzko. Jest drugim powiatem na Dolnym Śląsku pod względem liczby ludności. Gminy, jakie wchodzą w jego skład to: Duszniki-Zdrój, Kłodzko (gmina miejska), Kudowa-Zdrój, Nowa Ruda, Polanica-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Radków, Stronie Śląskie, Szczytna, Kłodzko (gmina wiejska), Lewin Kłodzki i Nowa Ruda. Tereny powiatu obfitują w atrakcje turystyczne. Wśród tych przyrodniczych z pewnością należy wymienić: 21 metrowy Wodospad Wieliczki, rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem”, Skalne Grzyby, a także liczne zabytki z dziedziny architektury, techniki, militariów i te o charakterze sakralnym. Wiele z tego zobaczyć można w muzeach, a tych jest zatrzęsienie na ziemiach powiatu kłodzkiego. Jako że zachodnią i wschodnią część powiatu stanowią Sudety - odpowiednio Środkowe i Wschodnie - to swój czas świetnie spędzą tu zarówno miłośnicy górskich wędrówek, jak i zimowego szaleństwa, a gdy przydarzy się kontuzja, będzie możliwość skorzystania z usług uzdrowisk. Tych w powiecie jest pięć: Długopole-Zdrój, Park Zdrojowy z Dworkiem Chopina w Dusznikach-Zdroju, Park Zdrojowy i pijalnia wód mineralnych w Kudowie-Zdroju, Uzdrowisko Lądek-Zdrój, Park Zdrojowy z Pijalnią wód mineralnych w Polanicy-Zdroju.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola